Fuarcılık sektörü dünya genelinde ticaretin en yoğun paylaşıldığı buluşma ortamlarının başında gelmektedir. Her ne kadar Avrupa'nın belirli kentleri fuarcılıkta lider kentler olarak anılsa da, tüm sektörlerde olduğu gibi fuarcılık sektöründe de yeni hedef pazarlar ve yeni fuar merkezi kentler oluşturma hedefinde sektör geleceğini planlamaktadır. Bu hedefte fuarcılık sektörü de kendisine Uzakdoğu ve Ortadoğu'yu hedef almıştır.

Tüm bu arayışın ve yeni pazarlarda var olma hedeflerinin içerisinde ülkemiz jeopolitik önemi nedeni ile fuarcılık sektöründe lider ülkeler arasına girmek konusunda önemli mesafeler almıştır. Ülkemizin bu potansiyeli arttırabilmesi için ülkenin farklı kentlerinde, farklı sektörlerde, farklı pazarlara hitap ederek fuarcılık faaliyetlerini uluslararası nitelikte sürdürmesi temel hedef olmalıdır.

Günümüzde hemen her alanda yeni ürünler, yeni teknolojiler karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşen dünyada sektörel yenilikleri takip etmek, mevcut pazarları takip etmek ve yeni müşterilere ulaşmanın en önemli aracı fuarlardır.